Kırmızı Soğanın Sağlığa Faydaları

kırmızı soğan sağlık yararları

Soğan, dünya genelinde mutfaklarda vazgeçilmez bir bileşendir. Soğan genellikle her mutfakta bulunur, ancak çoğu zaman bu süper yiyeceğe fazla düşünmeziz. Aslında: sağlık yararları olan süper gıdalar aldığımızda , nadiren kırmızı soğan ekleriz. Tüm bu değişikliklerin zamanı geldi.

. Özel keskinlikleri ve vazgeçilmezliklerinin yanı sıra, dünyanın soğanların sağlığa sayısız yararına uyandığı zamandır.

Soğanlar kolayca temin edilebilir, çok yönlüdür ve yüz binlerce yemek için kullanılabilir. Pek çok pahalı süper yiyeceğe kıyasla soğan da nispeten daha ucuzdur.

Bu kılavuzda kırmızı soğanların sağlığa faydaları, onları daha sağlıklı kılan sebepler ve sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç satın alma, saklama ve pişirme ipucuna değineceğiz.

Kırmızı Soğan Neden Sizin İçin İyi?

Kırmızı soğan sağlık yararları vurgulamaktadır:

 • Soğanlar mükemmel bir C vitamini, B6 vitamini, biotin, krom, kalsiyum ve diyet lifi kaynağıdır.
 • Kırmızı soğan, zengin renklerini veren flavonoidler bakımından zengindir. Bu bileşikler, tümörleri durdurmak için antioksidanlar görevi görür ve ayrıca bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir.
 • Soğanlardaki kükürt içeriği özellikle karaciğer için faydalıdır.
 • Soğan gibi kükürtlü yiyecekler, amino asitlerin hareketini uyardıkları için protein yönünden zengin yiyeceklerle karıştırmak için idealdir.

Bu vurgulamalar, kırmızı soğanların sizin için iyi olmasının temel nedenlerini gösterir.

Kırmızı Soğanların Besin Değeri

Sağlıklı kalmak için soğan çok besleyici olduğu için günde bir soğan yemelisin .

 • Porsiyon başına kalori (her porsiyon 1/2 bardak veya 80 g pişmiş soğan) -30 kalori. Yağdan gelen kaloriler 0.
 • C vitamini – günlük kalori günlük diyet için% 10 günlük değer
 • Kalsiyum – günlük diyet başına 2000 kalorili% 2 günlük değer

Kırmızı Soğanın Sağlığa Faydaları

1. En Quercetin Kaynağı

 • . Quercetin ayrıca iyi kolesterolü artırır ve astımla savaşır . Özellikle mide kanseri ile mücadele ile bağlantılıdır.
 • , anti-viral and antibiotic due to their quercetin content. Kırmızı soğan, quercetin içeriğinden dolayı anti-enflamatuar , anti-viral ve antibiyotiktir . Onlar da doğada yatıştırıcı.

Şimdiye dek insanlarda bilinen kırmızı soğandan daha iyi bir quercetin kaynağı yoktur.

2. Kırmızı Soğan Detoksifikasyon Etkisi

 • Kırmızı soğanda bulunan metiyonin ve sistin gibi amino asitleri içeren kükürt, ağır metallerin vücuttan şelatlanmasına yardımcı olur. Bu amino asitler cıva, krom, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallere kilitlenir ve kelimenin tam anlamıyla vücuttan dışarıya eşlik eder.
 • Kırmızı soğan içeriği yüksek C Vitamini ayrıca kadmiyum ve arsenik vücuttan kaldırır.

Kırmızı soğan tüketiminin artması, vücuda bu zararlı kimyasallardan kurtularak yarar sağlayabilir.

3. Kırmızı Soğanın Kalp Faydaları

 • Herhangi bir şekilde çiğ veya pişmiş olarak soğan yemek, kanın pıhtılaşmasını önler ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü arttırmak dışında, kırmızı soğan kalp sağlığı açısından önemli rolleri takip eder: kanı ince tutar, kanın pıhtılaşmasını geciktirir, düşük trigliseritleri ve düşük kan basıncını düşürür.

Kardiyologlar genellikle bu nedenlerden dolayı kalp hastalarına soğan önerir .

4. Kanser Önleme

 • Pek çok
 • Organo-kükürt bileşikleri (bütün soğan çeşitlerinde ve frenk soğanı, sarımsak vb. Gibi uzak kuzenlerinde bulunur) laboratuvar hayvanlarında kanseri önledi . Soğan ekstreleri test tüplerindeki tümör hücrelerini gerçekten tahrip etti ve laboratuar farelerine ekildiğinde tümör büyümesini engelledi. En iyi bölüm şuydu: özü tamamen toksik değildi ve kanser hücrelerini öldürmek için gereken yaklaşık 40 kat dozun konak üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı bulundu.

5. Kırmızı Soğan Zayıflama Faydaları

100 gram soğan, çoğunlukla karmaşık karbonhidrat olan sadece 44 kalori içerir ve bu porsiyon büyüklüğü size 1.4 gram diyet lifi sağlar. Bu, kırmızı soğanların kilo kaybı için sağlığa yararlarını gösterir.

 • Kırmızı soğan reçeteli ilaçlarla karşılaştırılabilir derecede kan şekeri düşürme etkisine sahiptir. Kırmızı soğanlarda, karaciğerdeki parçalanma bölgeleri için insülinle rekabet ederek glikozu düşüren birçok bileşik vardır. Bu, kandaki insülinin ömrünü arttırır.
 • Kırmızı soğanların yüksek su ve lif içeriği sizi daha uzun süre tam tutabilir. Doygunluk arttıkça, gıda alımı azalır.
 • Çiğ soğan keskin kokusu sizi eritebilir, ancak tüketimleri tokluk ve sizi tam tutabildiği için tamamen buna değer. Dilimlenmiş kırmızı soğanları salatalarda ve sandviçlerde kullanmak en iyisi olsa da, keskinliğini azaltmak için çeşitli şekillerde de pişirebilirsiniz. Kırmızı soğan pişirildikten sonra, birçok tarifte ve mutfakta kullanım için esnek kılan baharatlı bir tatlı tadı kalır. Pişmiş soğan yahnileri, çorbaları, patatesleri, etleri, fasulyeleri ve birçok vejetaryen veya vegan yemeği lezzetlendirmek için kullanılabilir.

Zayıflama diyetinde soğan kullanmanın en iyi yanı, quercetin içeriğinin soğan pişerken bile azalmamasıdır. Antioksidan yararlarını korumak için çorba ve yahni ile soğan çorbası yapmak için düşük ısı yöntemi kullanmanız önerilir.

6. Kırmızı Soğanın Çeşitli Sağlık Faydaları

 • Saç ve saç derisine bitleri ve kepekleri önlemek için kırmızı soğan suyu uygulanabilir.
 • Kırmızı soğan suyu, bronzlaşmayı gidermek ve ten rengini eşit yapmak için cilt üzerindeki koyu lekelere de uygulanabilir.
 • Solunan küçük bir soğan parçası burun kanamasını durdurabilir.
 • Yavaş sindirim, kırmızı soğan tüketimini artırarak iyileştirilebilir.
 • Soğan suyu böcek ısırıklarını ve arı sokmalarını tedavi edebilir. Meyve suyu cildi biraz yakar, ancak bir süre sonra semptomlarda iyileşme göreceksiniz.
 • Belirli siğiller ve mol türleri soğan suyunu kullanarak düzenli olarak önlenebilir ve çıkarılabilir.
 • Bir parça alnın soğan tutulması ateşi azaltabilir.
 • Kemik sağlığı için özellikle faydalıdırlar. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, günlük soğan tüketiminin kemik kütlesini, kemik kalınlığını ve kemik mineral yoğunluğunu iyileştirdiğini göstermiştir. Vücut ağırlığının 1 kg’ı başına günde 1 gram oranında tüketildiğinde, soğan kemik emilimini% 20 oranında önlemeye yardımcı olur.

Neden Kırmızı Soğanlar Beyaz Soğanlardan Daha İyi?

Soğanlar sarı, yeşil veya beyaz olabilir ve doğada mevcut 500 civarında soğan çeşidi vardır. Soğanın tadı rengine bağlı değildir ve tatlı tadımı veya kokusu olabilir.

Kırmızı soğan çeşidi beyaz etli bir mor kırmızı renkli cilde sahiptir. Orta ila büyük boyutludurlar. Lezzetleri hafif ve tatlı tatmadır. Doku canlıdır ve bu da burgerlere mükemmel bir katkı sağlar. Kırmızı soğanlar çiğ olarak yenmek için harikadır – salatalara ekleyerek harika bir renk elde edersiniz. Ayrıca hafifçe kızartılabilirler.

Sorunun cevabı: kırmızı soğan beyaz mı yoksa sarı soğan mı daha sağlıklı? Cevabı evet, onlar. Unutmayın: doğadaki renk sağlık demektir. , minerals and vitamins are present in it. Bir meyve veya sebzenin rengi ne kadar derin ve zenginse , içinde o kadar fazla fotokimyasal , mineral ve vitamin bulunur.

Kırmızı greyfurtların beyaz greyfurtlardan daha sağlıklı, mor lahanaların beyaz lahanalardan daha sağlıklı ve sarı ve kırmızı soğanların beyaz soğanlardan daha sağlıklı olmasının temel nedeni budur.

Soğanların Seçilmesi ve Saklanması

Tüm yıl boyunca soğan satın alabilirsiniz. Bugünlerde dondurulmuş bile satın alabilirsiniz. Taze kırmızı soğan alırken; küçük boyunlu kuru olanları arayın. Soğanların çevresindeki cilt parlak ve çatlak bir his uyandırmalıdır. Islak soğanları ıslak, yumuşak boyunlu almayın. Kuru soğan çeşitlerini temiz, kuru ve serin bir yerde saklayın. Soğanları asla patateslerle birlikte saklamayınız, çünkü birbirlerinin hızlı bir şekilde bozulmasına neden olabilirler.

Hazırlık İpuçları

 • Başlamak için, kırmızı soğanların kağıdını çıkarın. Unutmayın, antioksidanlar, soğanın derisine en yakın olan katmana konsantre edilir. Bu yüzden üst katmanları kaldırmaktan kaçının ve bu katmanları tariflerinizde kullandığınızdan emin olun.
 • Bir soğan kesilip kıyıldıktan sonra, artıkları plastik bir ambalajın içine sarabilir ve artıkları buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde bir hafta kadar sürebilir.
 • Soğan pişirmek için: En dıştaki kapağı çıkarın. Soğanı ½ inç kalınlığında doğrayın. Kızartma yağı sürün veya fırın / kızartma tavasına püskürtün. Fırını önceden 400 F (200 ° C) ısıtın. Soğan dilimlerini tavaya yerleştirin. 35 dakika veya kızarana kadar kızartın.
 • Ocakta pişirmek için- Bir tavada ısıtın ve biraz zeytinyağı / hindistancevizi yağı / tereyağı / margarin veya ghee ekleyin. Dilimlenmiş soğanı ekleyin. Sürekli karıştırın ve soğan pişene kadar birkaç dakika örtün. Soğanların bu şekilde pişirilmesi, dilimlerin kalınlığına bağlı olarak 5-15 dakika arasında bir süre alabilir.
 • Soğanları mikrodalgaya dayanıklı bir kaba yerleştirerek bile mikrodalga yapabilirsiniz. Üstünü örtün ve 5 dakika boyunca pişirin.

, both of which have been the focus of research pertaining to antioxidant activities, cancer prevention, as well a coronary heart diseases prevention. Soğanlarda diyet tüketiminin sağlığa faydaları gözden geçirilmiş ve birçok çalışma, her ikisi de antioksidan aktiviteler, kanser önleme, ayrıca koroner kalp hastalıklarını önleme ile ilgili araştırmalara odaklanan quercetin gibi organosülfür bileşiklerini ve flavonoidlerini göstermektedir .

Paleo ve ketojenik diyet gibi daha fazla diyet, kilo kaybı için kırmızı soğanlara da güveniyor. Soğanlar astımlılarda akciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir ve ayrıca enfeksiyonlara ve mide kanserine karşı koruyabilir. Kırmızı soğan çeşitleri, sağlığı destekleyen fitokimyasalların konsantrasyonunda son derece zengindir.

Günlük diyetimize kırmızı soğan eklememizin ana nedeni budur.

Ve nasıl soğan hazırlamak ve yemek merak ediyorsanız, burada Şef Buck tarafından harika bir video. Tadını çıkarın!

Cevapla